Tone Škrjanec

Tone Škrjanec (Ljubljana, 1953), pesnik in prevajalec. Zaključil je študij sociologije na nekdanji ljubljanski Fakulteti za sociologijo, politične vede in novinarstvo. Po krajšem službovanju v prosveti je bil skoraj deset let zaposlen kot novinar. Od leta 1990 deluje je koordinator programa v Kulturno umetniškem društvu France Prešeren, kjer od samega začetka leta 1994 organizira ljubljanski festivala poezije Trnovski terceti.
Pesmi Toneta Škrjanca so našle svoje mesto v mnogih domačih in tujih antologijah slovenske sodobne poezije in so prevedene v številne svetovne jezike.
Poleg pisanja poezije tudi prevaja, predvsem sodobno ameriško literaturo (P. Bowles, W. S. Burroughs, C. Bukowski, Gary Snyder, Frank O'Hara, Timothy Liu; Kenneth Koch, Jack Spicer, Anselm Hollo…), pa tudi iz hrvaškega in srbskega jezika..

Pesniške zbirke:

• 2010 Med drevesi/Among Trees, Društvo Apokalipsa
  • 2009 Duh želve je majhen in zelo star, KUD France Prešeren
  • 2006 Koža, LUD Literatura
  • 2004 Baker, LUD Šerpa
  • 2002 Noži, LUD Literatura
  • 2002 Pagode na veter, Društvo Apokalipsa
  • 1999 Sonce na kolenu, Društvo Apokalipsa
  • 1997 Blues zamaha, KUD France Prešeren

Prevodi:

• 2005 SUN ON A KNEE, Ugly Duckling Presse, New York